HISTORIE SDH KRAKOV

Založení sboru

První Sbor dobrovolných hasičů v českých zemích byl založen 21. května 1864 ve Velvarech. V té době nikdo neočekával, že se dobrovolné hasičstvo začne šířit takovou rychlostí a dostane se i do nejzazších koutů Čech. V Rakovníku byl Sbor dobrovolných hasičů založen již v roce 1872. Zanedlouho se sbory rozšířily i na území dnešního mikroregionu Balkán. První balkánský sbor založili obyvatelé Pavlíkova v roce 1874, poté Panošího Újezda v roce 1885 a v roce 1886 vznikly sbory dobrovolníků v Chlumě a Slabcích.

V Krakově byl Sbor dobrovolných hasičů založen roku 1898 za starosty Čeňka Beneše. Prvním velitelem krakovských dobrovolných hasičů se stal Jan Pavlas. Ten velel 20 činným členům, kterým při požárech sloužila jedna ruční stříkačka.

Krakovský Sbor požární ochrany z roku 1912

Od roku 1928 do počátku 2. světové války místní hasiči každoročně pořádali hasičský ples, májový věneček a oslavovali památku upálení Mistra Jana Husa se zapálením hranice a s jeho přednáškou pro národ český.

V polovině 20. století si místní dobrovolníci začali uvědomovat, že ruční stříkačka je pro ochranu obce před požáry nedostačující. Dne 27. května 1957 byla tedy zakoupena starší motorová stříkačka, která je dodnes součástí krakovské hasičské techniky a díky dosavadní údržbě by ji bylo možné použít k zásahu i v současnosti.

Od roku 1975 byla obnovena tradice hasičských plesů, které pořádá krakovský sbor ve spolupráci s Krakovcem v bývalém hostinci u Štěpánů v Krakově. Dále SDH Krakov každým rokem pořádal dětské karnevaly, oslavy MDŽ, máje, čaje, diskotéky a posvícenské zábavy. Od roku 1993, kdy byl hostinec navrácen původním majitelům, se za účasti SDH Malinová pořádají plesy v Kulturním domě v Malinové až dodnes.

Dne 17. prosince 1978 byly položeny základy pro výkopové práce nové hasičské zbrojnice v horní části návsi. Výstavba byla dokončena v červenci 1980 a tato budova je po drobných rekonstrukcích ještě dnes používána místními dobrovolnými hasiči.

V roce 1985 Sbor požární ochrany zakoupil novější typ motorové stříkačky - PPS 12.

V letech 1986 až 1991 byly každoročně krakovskými hasiči pořádány staročeské máje. Májový průvod obcí s hudbou zdobili mladí muži v hasičských uniformách a ženy ve staročeských krojích. Členové SDH Krakov se pravidelně účastnili okrskové soutěže ve Hvozdě a memoriálu J. Beneše v Chrášťanech. Vypomáhali udržovat obec a brigádničili v lesích či v pivovaru. Na oplátku jim obecní úřad vycházel vstříc s finančním zajištěním nákupů nové hasičské techniky.

Dne 20. května 1998 sbor zakoupil od SDH Křivoklát skříňový automobil Avia v ceně 38 tis. Kč. V červnu 1998 byla kompletně zrenovována nová hasičská zbrojnice, opraven pomník padlých hrdinů a kaplička.

Dne 4. července 1998 si SDH Krakov připomněl 100. výročí založení sboru.

Od roku 2004 byly opět obnoveny staročeské máje a tradice listopadových posvícenských zábav v pohostinství v Krakově. V tomto roce také došlo k radikálnímu rozšíření SDH Krakov. Hlavní příčinou bylo založení historicky prvního ženského družstva hasiček v Krakově.

K 1. lednu 2005 měl sbor 59 členů - z toho 23 žen a 36 mužů.

V roce 2004 SDH Krakov zakoupilo druhou stříkačku PPS 12. Kvalitu technického zázemí krakovských hasičů zvyšuje finanční podpora obce Krakov a sponzoři. Na oplátku se dobrovolní hasiči účastní mnoha brigád, ať už se jedná o údržbu zeleně v obci či pomoc při výstavbě víceúčelového sportovního areálu. Mezi hlavní sponzory SDH Krakov patří paní Alena Bradáčová, pan architekt Mojmír Ranný, firma Aquarius pana Jiřího Stůje, pan Martin Štědrý, pan Pavel Beneš a firma Hanzalander & syn.

Založení družstva dětí

15. duben 1986 by měl být zapsán do kroniky zlatým písmem, protože v tento den bylo v Krakově založeno historicky první družstvo mladých požárníků.

Kromě požární činnosti mladí hasiči pomáhali na obecních brigádách, sbírali šípky, papír, pomerančovou kůru a kaštany. Za odměnu děti jezdily se svými vedoucími do cirkusu, zoo, chodily na kouzelnická vystoupení do místního kulturního domu a promítaly si zde filmy.

Pokud se mladí požárníci zrovna nepřipravovali na některou z hasičských soutěží, na svých pravidelných schůzkách (cca 20krát do roka) hráli různé hry jako fotbal, stolní tenis, vybíjenou, přehazovanou či chodili na procházky do lesa, aby poznávali okolní přírodu.

Družstvo mladých požárníků na hře Plamen v Lišanech roku 1987 - 2. místo

Dne 28. května 1988 mladí požárníci z Krakova zaznamenali velký úspěch, když obsadili 1. místo okresního kola hry Plamen a postoupili na krajské kolo do Mladé Boleslavi, kde se umístili na krásném 6. místě z celkových 12 družstev.

Dne 12. října 1991 se poprvé v historii konalo jedno z kol soutěže Plamen v Krakově. Domácí družstvo mladých hasičů se s podporou krakovských diváků umístilo na slušném 2. místě.

Dne 16. května 1992 se v Holešovicích konalo II. kolo hry plamen, po kterém krakovští mladí požárníci obsadili celkové 1. místo v této hře a opět postoupili do krajského kola, tentokrát do Vlašimi. Zde 13. června 1992 obsadili 8. místo z celkových 12 družstev. Toto krajské kolo se stalo na dlouhou dobu poslední soutěží mladých krakovských hasičů. Až za dlouhých 14 let převzaly velitelskou štafetu po svých otcích některé členky tehdejšího družstva mladých požárníků a začaly předávat svým dětem (novým členům mladých hasičů SDH Krakov) získané zkušenosti.

Datum vložení: 19. 9. 2008 20:59
Datum poslední aktualizace: 19. 9. 2008 21:14