Oslavy 115 let SDH Krakov

Oslavy výročí 115 let SDH KrakovHasiči oslavili 115 let své existence

29. června 2013

V sobotu 29. června 2013 proběhly v Krakově oslavy 115 let od založení místního hasičského sboru. Odpolední program byl zahájen ve 13 hod slavnostním průvodem obcí od nově zrekonstruované požární zbrojnice k pomníku padlých v 1. světové válce, kde hasiči uctili jejich památku a položili k pomníku květinový věnec. Poté se dlouhý průvod tmavě modrých uniforem přesunul do sportovního areálu, kde byl přestřižením pásky slavnostně otevřen nově zakoupený stan s kapacitou  až pro130 osob. Tento stan byl zafinancován z fondu hejtmana Středočeského kraje a nejen z toho důvodu byli hejtman Josef Řihák spolu s náměstkem hejtmana a senátorem Marcelem Chládkem na oslavách přítomni.

Hned při první příležitosti byl stan kapacitně na 100 % využit, protože slavnostní schůze se zúčastnilo na 130 hostů - převážně místních hasičů, ale i zástupců mnoha hasičských sborů okresu. Na úvod schůze vystoupili se svým pásmem písniček a básniček krakovští mladí hasiči a jinak formální schůzi také okořenila videoprojekce znázorňující bohatou sportovní a kulturní činnost krakovských hasičů. Několika desítkám místních dobrovolných hasičů byly během schůze předány medaile za věrnost - za léta strávená u hasičů a další významná ocenění

Z hasičských oslav v Krakově si každý odnesl malou upomínku v podobě dárkové tašky s památeční skleničkou a brožurkou mapující historii a současnost SDH Krakov. Během celého odpoledne byla na hřišti k vidění historická i moderní hasičská technika. Historické ruční i motorové stříkačky dovezli na ukázku hasiči z Malinové, Hvozda, Václav a Krupé a HZS Rakovník dával na odiv všem zúčastněným profesionální výsuvný žebřík. Dále mohli návštěvníci nahlédnout do krakovských hasičských a obecních kronik, zhlédnout výstavu fotografií a velké množství pohárů a
diplomů, které vybojovala v soutěžích všechna tři hasičská družstva SDH Krakov, jak družstvo mužů, tak družstva žen a dětí.

Po skončení slavnostní schůze následoval program na fotbalovém hřišti. Nejprve ukázala své požární útoky družstva krakovské přípravky a mladých hasičů, poté se se svým útokem pochlubilo také mužstvo SDH Krakov. Nejstěžejnější částí odpoledního programu byla netradiční hasičská soutěí dvojic. Soutěžící během několika po sobě jdoucích disciplínách vezli jeden druhého slalomem na kolečku, stříkali ze džberovky, pili pivo na ex, smotávali hadice do kotouče, šroubovali savice a koš na stříkačku, trefovali cíl kbelíkem vody a na trati je čekaly ještě další záludnosti. V konkurenci 10 dvojic se ukázali jako nejzručnější a nejodolnější David Hubáček a Kristýna Benešová, kteří odcházeli se zlatem na krku, stříbrnou medaili získali Martin Hladík a Milan Viktora, bronz pak vybojovala dvojice Pavel Beneš a Kateřina Lajpertová. Celodenní hasičská veselice byla završena večerní zábavou v nově otevřeném stanu, při níž hrál do pozdních nočních hodin Richard Svítil.

neděle 21. 4. slabý déšť 8/-2 °C
pondělí 22. 4. déšť se sněhem 6/-1 °C