Desetiboj smíšených dvojic

většina zúčastněných desetibojařůDesetiboje se zúčasnilo úctyhodných šestnáct dvojic

9. října 2010

Dlouho plánovaný, leč do letošního roku dosud neuskutečněný desetiboj smíšených dvojic se ihned stal jednou z nejoblíbenějších akcí v obci Krakov.  Maximální kapacitou prvního ročníku desetiboje bylo 16 smíšených dvojic a tato kapacita byla do posledního místa naplněna. Soutěžilo se v 10 nenáročných disciplínách – fotbal, hokej, volejbal, nohejbal, basketbal, pétanque, šipky, střelba ze vzduchovky, stolní tenis a hod daleký.

Sportovní maraton vypukl za objednaného slunečného počasí v sobotu 9. října od půl deváté ráno. Desetibojařskou sobotu zahájila čtyřhra v nohejbalu a stolním tenisu pavoukovým způsobem. Stejně byla i následně odehrána čtyřhra ve volejbalu. Střelba ze vzduchovky pro něžné pohlaví znamenala možnost získání bodů šesti ranami vleže, muži měli dovolené 3 pokusy vleže a povinně 3 vestoje. Nejkurióznější disciplínou desetiboje se stal hod daleký pomocí špalku, kde padaly neuvěřitelné výkony. Fotbal představoval pro zúčastněné střelbu na fotbalovou branku, kde byly do různých míst zavěšeny různě bodované plastové lahve. Pétanque, který měl být původně odehrán také pavoukovým způsobem, byl z časových důvodů nakonec poupraven na 8 hodů na vytyčený cíl. Za disciplínou s názvem hokej se skrýval slalom s tenisákem, hokejkou a hokejovými rukavicemi, zakončený střelbou na branku. Vyznačená místa v brance byla opět různě bodována. Basketbal pořadatelé z časových důvodů opět zjednodušili a úkolem soutěžících bylo z 12 trestných hodů vstřelit co nejvíce košů. Desetiboj v podvečerních hodinách zakončil hod šipek, při němž bylo cílem soutěžících vynulovat 501 bodů na co nejmenší počet pokusů.

Výkony soutěžních dvojic byly velmi vyrovnané a konečné výsledky překvapivé. Kromě celkového umístnění dvojic pořadatelé vyhodnotili i výkony jednotlivců. Nejlepší desetibojařkou prvního ročníku se stala Sylva Kutílková z týmu Soriso, nejlepší desetibojaři byli hned dva – Josef Trávníček z týmu Los Galacticos a Robert Samson ze Soriso. Konečnými výsledky smíšených dvojic nejvíce zamíchala závěrečná disciplína – hod šipek. Na 3. místo se z horšího umístění posunul tým Soriso (Sylva Kutílková a Robert Samson), tým Amores Perros (Kristýna Benešová a Martin Vopat) si udržel druhé místo až do konce desetiboje a se zlatými medailemi odcházel tým MagDa (Magda Broumová  a David Hubáček). Zvláštní cenu „Řád zlaté vařečky“ si odnesl Josef Trávníček za svůj vlastnoručně uvařený guláš, kterým si vyčerpaní desetibojaři naplnili svoje žaludky.

Všichni zúčastnění si bez ohledu na umístění odnesli ceny vyrobené klienty denního stacionáře Domov Ráček Rakovník, za což Ráčatům patří velké poděkování. Dále pořadatelé děkují rodině Švarcových, která pro desetibojařský maraton zajistila občerstvení až do večerních hodin. Největší poděkování a obdiv však patří všem dvaatřiceti sportovcům, kteří se postarali o soutěžení v přátelském duchu a potvrdili tak přísloví, že nejdůležitější není vyhrát, ale zúčastnit se.

dnes, čtvrtek 28. 3. 2024
pátek 29. 3. polojasno 14/4 °C