Vyhlášení Zelená stuha ČR

Vesnice roku 2009

Vyhlášení soutěže Zelená stuha ČR 2009

20. října 2009

Dlouho očekávané vyhlášení výsledků Zelené stuhy ČR 2009 proběhlo v polovině října ve Valdštejnském paláci, sídle Senátu České republiky. Do paláce byli pozváni zástupci všech obcí, které vyhrály zelenou a oranžovou stuhu na krajské úrovni.

Zelená stuha je ocenění udělované za kvalitní péči o zeleň v obci, o krajinu a životní prostředí. V národním kole posuzovala 13 nejlepších vesnic, mezi které se probojoval také Krakov, porota složená ze zástupců Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, Ministerstva životního prostředí a Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví. Odborná pětičlenná komise hodnotila např. existenci koncepčních dokumentů rozvoje zeleně, aktuální realizované projekty v obci i okolní krajině, respektování krajinného rázu, trvalé výsadby i sezónní výsadby, stav ploch zeleně, čistotu a pořádek, ošetření stromů, náves, předzahrádky, okolí památníků, dětská hřiště a sportoviště, rekultivace skládek, vzdělávání v oblasti životního prostředí, vztah občanů k obci, jejich ochotu pečovat o vlastní a společný prostor apod.

Slavnostní den vyhlášení vítěze Zelené stuhy ČR začal v 9 hodin prohlídkou Valdštejnského paláce a poté již odborná komise společně se zástupci z Ministerstev pro místní rozvoj, životního prostředí a zemědělství a dalších organizací přešli k vyhodnocení celé soutěže. Nejprve byly předány symbolické šeky vesnicím, které se neumístily, resp. skončily na 4.-13. místě. Tyto šeky vypsané na částku 400 tis. Kč představují pro každou obec finanční podporu ve formě účelové dotace se spoluúčastí. Krakov si v národním kole přílišné šance na vítězství nedával, neboť konkurence byla veliká a naše obec byla bezkonkurenčně nejmenší ze všech zúčastněných vesnic. Přesto ale odborná komise při návštěvě Krakova nešetřila chválou.

Výsledky dopadly podle očekávání a nositelem ocenění Zelená stuha České republiky 2009 se zaslouženě stala obec Studenec v Libereckém kraji. Poté byla předána  Oranžová stuha roku 2009 za spolupráci obce se zemědělci, kterou získala obec Telecí v Pardubickém kraji. Následovala prezentace loňských vítězných obcí a slavnostní přípitek. Všichni zúčastnění se rozloučili po společném obědě.

Jako výstup hodnotitelské komise z putování po krajích celé republiky vznikla brožura (můžete do ní nahlédnout v odkazu pod článkem), ve které porota shrnula návštěvu všech 13 zúčastněných vesnic v národním kole. Na konto Krakova komise napsala toto: „Již po příjezdu do této maličké vesničky na Rakovnicku lze pozorovat zvláštní harmonii. V krásné krajině občané Krakova příkladně pečují o svoji náves s rybníkem a alejemi a pro volný čas vybudovali z bývalých hospodářských budov sportovní areál, jaký jim může závidět leckterá velká obec. Komisi neušla právě probíhající místní zahradnická výstava květin a výpěstků místních občanů. Výstava byla jedinečná, profesionální, a všem můžeme jen doporučit: přijeďte se příští rok do Krakova sami přesvědčit!“

I když Krakov dle očekávání Zelenou stuhu ČR nevyhrál, za obrovský úspěch považujeme již vítězství v krajském kole. A ačkoliv je to ocenění pro obec, skrývá se za ním obrovský kus práce a ochoty místních občanů pečovat o vzhled svého bydliště a za to jim patří velký dík.

Průvodce soutěží Zelená stuha ČR 2009

dnes, středa 24. 4. 2024