Vyhlášení Vesnice roku

Vesnice roku 2009

Zelená stuha pro Krakov

10. července 2009

V pátek 10. července 2009 proběhlo v Lánech vyhlášení středočeského kola soutěže Vesnice roku 2009. Kromě starostů vítězných obcí a jejich doprovodu dorazili do zaplněné lánské sokolovny také zástupci Středočeského kraje, Ministerstva zemědělství, Ministerstva pro místní rozvoj a dalších organizací

Do letošního 15. ročníku této soutěže se přihlásilo celkem 39 obcí Středočeského kraje, což je v rámci krajů 2. nejvyšší počet soutěžících v celé ČR. Zúčastnit se mohou obce s maximálním počtem 5 250 obyvatel. 9členná komise, která přijela navštívit naši obec začátkem června, hodnotila např. společenský život, aktivitu občanů, připravované záměry, péči o krajinu, péči o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci.

Právě tato poslední kritéria přinesla obci Krakov úspěch v podobě udělení Zelené stuhy za nejlepší péči o zeleň a životní prostředí, kterou z rukou senátora a náměstka hejtmana Středočeského kraje Marcela Chládka, převzal starosta obce Bořek Švarc. Zlatou stuhu za celkové vítězství v krajském kole soutěže si zaslouženě odnesla obec Lány (okres Kladno), Modrou stuhu za společenský život obec Ratměřice (okres Benešov). Bílou stuhou za činnost mládeže byla oceněna obec Hlavenec (okres Praha – východ) a Oranžovou stuhou za spolupráci obce a zemědělského subjektu obec Královice (okres Kladno). Dále bylo předáno několik diplomů, kde stojí za vyzdvižení ocenění městysu Senomaty za péči o kulturní dědictví.

V průběhu celého slavnostního odpoledne členové komise nešetřili chválou na perfektně opečovávanou krakovskou náves a okolí sportovního areálu. Dále byla vyzdvižena výsadba  nových listnatých stromů a keřů, nepřítomnost v obci stromy jehličnatými a udržované travnaté plochy, které dohromady dělají cca 3,5 hektaru.

Tato soutěž nám dokázala, že to co se v naší obci dělá pro péči o zeleň, se nedělá zbytečně. Že si této skutečnosti nevšímají jen místní obyvatelé, či lidé projíždějící obcí, ale také lidé, kteří se v tomto ohledu vyznají. To vše je práce většiny obyvatel Krakova, kterým není vzhled obce lhostejný a nějakým způsobem se podílejí zkrášlení této malé vesničky. Dále si zaslouží také poděkování celá hodnotitelská komise. Nacházela pro nás jen slova chvály a povzbuzení do další činnosti. Zvláštní poděkování patří především Ing. Martině Vlnasové, která nám po vyhlášení soutěže ochotně předávala cenné rady k dalším úpravám vzhledu naší obce. Tímto oceněním totiž pro nás letošní působení v této soutěži zdaleka nekončí. Již na přelomu srpna a září tohoto roku Krakov a další obce oceněné Zelenou stuhou navštíví odborná komise tvořená zástupci Ministerstva životního prostředí a Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu. V celostátním kole si to naše obec rozdá o titul Zelená stuha České republiky roku 2009.

oblačno 14 °C -1 °C
sobota 27. 4. polojasno 18/3 °C