Velikonoční nohejbalový turnaj

Medaile pro nejlepší

Velikonoční nohejbalový turnaj v Krakově

11. dubna 2009

Aby bylo nové víceúčelové hřiště v Krakově využito i širokou veřejností, zrodil se v hlavě Pavla Beneše ml. nápad uspořádat kromě již tradičního srpnového fotbalového turnaje také velikonoční nohejbalový turnaj. Volba právě nohejbalu byla jednoznačná, neboť tento sport není náročný na počet hráčů ani jejich věk nebo fyzické dispozice.

Největší obavou organizátorů bylo, zda se v tak krátkém termínu přihlásí dostatek týmů, aby mohl 1. ročník turnaje proběhnout na slušné úrovni. Nicméně zájem předčil očekávání a sobotního klání se nakonec zúčastnilo 10 mužstev. O tom, že se jednalo o turnaj v přátelském a pohodovém duchu, svědčily peprné názvy týmů:

• Medovina Krakov - členové včelařského spolku ve složení Jaroslal Leitner st., Jan Janota, Stanislav Čech,
  • Rumíci - Josef Trávníček, Karel Zahn, Jaroslav Šulc,
  • Qíčepu - Jaroslav Leitner ml., Ladislav Ullrich, Zdeněk Kopecký,
  • Naplech - Milan Viktora, Martin Hladík a Milouš Melč,
  • Ještěrka Krakov - Pavel Beneš, Martin Vopat, Tomáš Hubáček,
  • Lubná Korej - Pavel Soukup, Lukáš Hejda, Jaroslav Kasl,
  • Krakovec - Josef Štiller, Vojtěch Štiller, Leoš Klik,
  • Tři čuníci - Karel Staněk, František Šrédl, Radek Nosál,
  • MHM - Petr Majdan, Milan Majdan, Jaroslav Holeček,
  • Lázeňáci - Leo Mundil, Lukáš Hejda, David Dostál,

kteří do Krakova přijeli až z dalekých Mariánských Lázní. Další obavou bylo nevyzpytatelné aprílové počasí, ale ani zde se neobjevil zádrhel a slunce dohlíželo na nohejbalové nadšence celý den.

První zápas zahájil svou píšťalkou David Hubáček v 11 hodin dopoledne a ze svého rozhodcovského křesla dohlížel na dodržování pravidel hry až do konce turnaje.

Všech 10 týmů bylo rozlosováno do 4 skupin, z nichž 2 nejlepší týmy vždy postoupily do čtvrtfinále. I když složení jednotlivých mančaftů bylo velmi pestré, žádné z družstev nemohlo být označeno za outsidera turnaje, protože každý pojal turnaj po svém. Někdo neúprosně bojoval o zlaté medaile od prvního kopnutí, jiný se přišel především pobavit a zažít netradiční velikonoční sobotu a o to šlo především.

Umění jednotlivých hráčů nakonec dovedlo do semifinále následující týmy – Qíčepu, Tři čuníky, Ještěrku Krakov a Lubnou Korej. Ze zápasu Ještěrka Krakov vs. Tři čuníci odešli s porážkou druzí jmenovaní a zahráli si tak s týmem Qíčepu o bronz. Z tohoto duelu nakonec vzešli vítězně Tři čuníci a umístili se tak na krásném 3. místě. Za tým Tří čuníků bojoval domácí Karel Staněk společně s Františkem Šrédlem a Radkem Nosalem. Do samotného finále se probojovala Ještěrka Krakov a Lubná Korej. Domácí diváci, kteří v průběhu turnaje měli svá želízka v ohni v několika týmech, se při finálovém zápase semkli a hromadně fandili nejlepšímu krakovskému týmu – Ještěrce Krakov. Na poměrně vyrovnaném duelu se nakonec podepsalo především umění pana Kasla, který bojoval za Lubnou Korej, a po dvou setech tak tento tým vyšel z turnaje vítězně. Stříbrné medaile si za Ještěrku Krakov společně odnesli Pavel Beneš, Martin Vopat a Tomáš Hubáček. Za vítězný tým bojovali Lukáš Hejda, Pavel Soukup a Jaroslav Kasl.

K motivaci ostatních týmů do dalších let je ovšem nutné podotknout, že se vítězný tým pravidelně schází na nohejbalových trénincích, zatímco všech ostatních 9 týmů vzniklo spontánně několik dní před turnajem a bez jakýchkoliv zkušeností se do turnaje přihlásili a bojovali do posledního dechu. Za to jim všem patří velký obdiv a dík.

V neposlední řadě se na tomto místě sluší poděkovat všem dobrovolníkům, kteří se v předvečer turnaje i v jeho průběhu podíleli na přípravách a především Obecnímu úřadu v Krakově, který nám ve všem vyšel vstříc a turnaj finančně zajistil.

dnes, pátek 29. 3. 2024
zataženo 17 °C 3 °C