Soutěž Zelená stuha ČR

zelená stuha čr

Soutěž Zelená stuha ČR

7. září 2009

O získání Zelené stuhy za nejlepší péči o zeleň a životní prostředí v rámci Středočeského kraje pro obec Krakov bylo napsáno již mnoho. Nyní se však krakovským občanům vlila čerstvá krev do žil. Svým vynikajícím umístěním při červnovém vyhlášení výsledků Vesnice roku 2009 automaticky obec postoupila z krajského do celonárodního kola této soutěže.

V pondělí 7. září navštívila Krakov znovu pětičlenná odborná komise, tentokrát však zaměřená pouze na péči o zeleň a životní prostředí. Krakovští si pro komisi úmyslně nepřipravili počítačovou prezentaci, jak bývá v jiných soutěžících vesnicích zvykem, ani žádné doprovodné akce. Vsadili na přirozenost, a proto se s odborníky přes zahradní architekturu a životní prostředí vydali rovnou do terénu. Hodnotící komise obdivovala rozsáhlou krakovskou náves, nově osázenou okrasnými jírovci, které v budoucnu nahradí již starší sakury, a poukázala na čistotu celé obce. Předcházející víkend se v Krakově konala výstava květin a ručních prací, kterou uspořádaly místní pěstitelky. Odborná komise měla možnost si výstavu  prohlédnout a nešetřila slovy chvály. Profesionální zahradní architekt však na krakovské návsi přece jen nějaké nedostatky našel. Jednalo se především o nevhodný výběr některých  druhů dřevin, které dle jeho názoru do exteriéru obce příliš nezapadají. Ostatní členové komise byli nadšeni především typicky vesnickým životem a soudržností, která v Krakově stále přetrvává.

Místní občané si nedělají iluze o získání Zelené stuhy České republiky, neboť v konkurenci ostatních vesnic je laťka pro takto malou obec postavena příliš vysoko. Za úspěch považují všechna hezká slova, která z úst komise zazněla, a věří, že pro tyto odborníky nebyl čas strávený v Krakově promarněný a na jeho návštěvu jen tak nezapomenou.

dnes, sobota 27. 4. 2024
jasno 18 °C 3 °C