Fotbalový turnaj Krakov

turnaj krakov

Domácí fanoušci dohnali Vypitu k vítězství

22. srpna 2009

Předposlední prázdninová sobota proběhla v Krakově ve znamení kopané. Letos se zde konal již 9. ročník fotbalového turnaje, kterého se zúčastnilo rekordních 8 mužstev. Kromě domácích se o putovní pohár a další zajímavé ceny utkali fotbalisté Krakovce, Malinové, Hvozdu, Petrovic, Lubné, AUTO-MOBI Jesenice a týmu Arborea Rakovník. Fotbalovou sobotu provázelo sychravé a větrné počasí, které ale nikoho z přítomných neodradilo. Týmy byly před zahájením rozlosovány do dvou skupin, z nichž si vítězové obou skupin zahráli finále a druzí ve skupinách se utkali o 3. místo. Celkové pořadí zbylých mužstev bylo určeno dle počtu dosažených bodů, skóre či výsledků vzájemných zápasů.

Skupinu A tvořil tým Malinové, Vypity Krakov, FC Krakovec a 1. DFC United Hvozd. Ve skupině B se objevila AUTO-MOBI Jesenice, Petrovice, Baník Lubná a Arborea Rakovník. V první zmíněné skupině byl patrně divácky nejzajímavější zápas mezi Vypitou Krakov a 1. DFC United Hvozd. Kromě verbální výměny názorů došlo v průběhu zápasu i na menší strkanici, nicméně ani jeden tým si z tohoto zápasu neodnesl 3 body a utkání skončilo nerozhodně 3:3. Malinová, jež byla nováčkem turnaje, nasbírala,  spíše než body, zkušenosti do dalších let a umístila se na posledním místě skupiny A. Překvapením turnaje se stala hra Krakoveckých, kteří se svou hrou zbavili nálepky dlouholetého outsidera turnaje, a nechybělo mnoho, aby postoupili do závěrečných bojů o nejvyšší příčky. O umístění Krakova a Hvozdu ve skupině, jež získaly shodných 7 bodů, rozhodlo až lepší skóre domácích. Krakovští tak po mnoha a mnoha turnajích vrátili Hvozdeckým křivdu, kdy se Hvozd umisťoval na lepších příčkách před Krakovem o skóre nebo díky jiné přízni osudu.

Ve skupině B byl horkým favoritem na finále tým AUTO-MOBI Jesenice, vítěz předchozích dvou ročníků krakovského turnaje. Ovšem tato skupina zahrnovala také dva nováčky, kteří mohli postup Jesenice do finále s Krakovem ohrozit. Na posledním místě skupiny B se nakonec umístily Petrovice a třetí příčka patřila Baníku Lubná. Mužstvu Jesenice se podařilo zdolat Arboreu 1:0 a tak se probojovat do finále bez ztráty jediného bodu a obdržené branky.

Ze zápasu o 3. místo mezi Arboreou a Hvozdem vzešla vítězně Arborea Rakovník (4:2) a pak již přišlo na řadu divácky vytoužené finále mezi domácím Krakovem a loňskými vítězi – AUTO-MOBI Jesenice. Jelikož tyto dva týmy spolu dobře vycházejí, sdíleli spolu šatnu a Jeseničtí dokonce zapůjčili Krakovu na několik zápasů svého gólmana, nedalo se očekávat jiné než v přátelském duchu vedené finálové utkání. Počáteční převahu Jesenice, která také díky vlastnímu gólu Krakovských vedla 3:1, vystřídal v druhé půli zápasu tlak Krakova a výsledek při hvizdu konce utkání byl 3:3. Co víc si může nenasytný divák přát než pokutové kopy ve finále turnaje.:-) Měl to být souboj dvou brankářů – zkušeného Petra Jonáše z Jesenice a krakovského Tomáše Hubáčka, který stál v brance vůbec poprvé. O výsledku ale spíše rozhodly chyby střelců než samotní brankáři. Konečný stav 3:1 na penalty ve prospěch Krakova znamenal historicky první vítězství domácích v devítileté éře krakovského fotbalového turnaje a neskrývanou radost, ale také zničené hlasivky domácích fanoušků.

Celkové výsledky letošního ročníku turnaje v malé kopané jsou tedy následující. Poslední místo obsadili fotbalisté Malinové, 7. příčka patřila Petrovicím, na 6. místě se umístil druhý nováček Baník Lubná, s naprostou spokojeností za 5. místo odešel FC Krakovec, 4. místo patřilo po prohraném boji o bronz 1. DFC United Hvozd, pohár za 3. místo si odnesla Arborea Rakovník, 2. skončili loňští vítězové z AUTO-MOBI Jesenice a pohár za první místo společně s putovním pohárem zůstane do příštího jubilejního 10. ročníku turnaje na domácí půdě.

Kromě mužstev byli oceněni také jednotlivci. Sošku a diplom za nejlepšího brankáře turnaje si odnesl jesenický Petr Jonáš, nejlepším hráčem se stal Milan Bednařík z týmu Krakova a sošku za nejlepšího střelce si vykopal Martin Procházka z 1. DFC United Hvozd. Bylo vyhlášeno i několik dalších cen. Smolařem turnaje se stal tým Malinové, sympaťákem turnaje byl vyhlášen petrovický Zdeněk Vacek a cenu diváků si odnesl dříč malinovského mužstva Milouš Melč. Titul zrádce turnaje získal patriotický Martin Vopat z AUTO-MOBI Jesenice, který letos bojoval na dvou frontách – v předešlých letošních turnajích za Krakov, jen na krakovském turnaji za Jesenici.

Po vyhlášení výsledků si přišli na své také diváci, kdy pro ně byla připravena fotbalová soutěž o zajímavé ceny. Branku místo brankáře vyplnily salámy, piva, šampaňské a koly pro děti a všichni zájemci si mohli za nepatrné zápisné libovolnou věc vlastním střeleckým uměním vykopat.

Na závěr se sluší poděkovat všem divákům, kteří více i méně bouřlivě podporovali hrající mužstva a také sponzorům – Aleně Bradáčové, Josefu Horáčkovi, Středočeskému kraji a především OÚ v Krakově.

Doufáme, že letošní ročník krakovského fotbalového turnaje byl zase o něco lepší než předcházející a společně se těšíme na příští, již 10. jubilejní ročník, který by měl být nejen hráčsky, ale i divácky ještě atraktivnější.

dnes, čtvrtek 25. 4. 2024
déšť se sněhem 8 °C -2 °C