Oslavy hasičů a obce

Oslavy SDH a obce Krakov

Krakov oslavil 110 let hasičů a 650 let obce

13. září 2008

Sobota 13. září 2008 se stala pro občany Krakova významným dnem, na který budou jistě dlouhá léta rádi vzpomínat. Připomněli si totiž 110. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů v Krakově a současně 650. výročí od první písemné zmínky o existenci jejich obce. Sobotní oslavy byly započaty slavnostní schůzí, které se kromě 130 hostů z nejrůznějších sborů dobrovolných hasičů okresu i domácího sboru zúčastnil také velmi vážený host, hejtman Středočeského kraje, pan Petr Bendl. Úvod schůze zpestřilo vystoupení nejmladších členů SDH Krakov, kteří zarecitovali báseň s hasičskou tématikou, zahráli na harmoniku, zatančili a na závěr sklidili zasloužený potlesk. Ve svých projevech společně starosta obce Bořek Švarc a jednatel SDH Krakov Bohumil Hanzalander připomněli historii obce i místního sboru. Slavnostní schůze byla završena předáním vyznamenání nejzasloužilejším členům sboru z rukou hejtmana Petra Bendla, starosty Okresního sdružení hasičů Štěpána Kejly a starosty obce Bořka Švarce.

Odpolední program zahájil slavnostní průvod obcí k pomníku místních padlých hrdinů v 1. světové válce, kde byla uctěna jejich památka. Poté se početný průvod odebral na samý kraj obce, kde došlo k oficiálnímu otevření sportovního areálu symbolickým přestřižením pásky starostou obce a náměstkem hejtmana Středočeského kraje, panem Ing. Vilémem Žákem. Občané Krakova využili této slavnostní příležitosti k poděkování svému starostovi Bořku Švarcovi a veřejně mu předali plaketu za obětavou práci při budování sportovního areálu. Nejen výstavba sportoviště a získání finančních prostředků na její realizaci, ale také současný malebný vzhled Krakova je především jeho zásluhou a za to starostovi obce patří velký dík.

Návštěvníkům slavnostního odpoledne byl nabídnut pestrý kulturní program. Kromě ukázky hasičské techniky si v šatně budovy sportovního areálu mohli prohlédnout výstavu fogtografií z nejrůznějších kulturních a sportovních akcí pořádaných občany Krakova a získaných pohárů a diplomů na hasičských soutěžích a fotbalových turnajích. K nahlédnutí bylo také k dispozici několik obecních i hasičských kronik. Druhá šatna sloužila dočasně jako kino, ve kterém byla v průběhu celého odpoledne promítána počítačová fotoprojekce. Všichni návštěvníci zde mohli zhlédnout historické i současné obrázky obce a fotografie z činnosti mužů, žen i dětí z SDH Krakov. Účelem této fotoprojekce bylo připomenout všem dobrovolným hasičům, že jejich odvedená práce a obětovaný čas mají smysl a dodat jim elán do další činnosti. Zvláštní atmosféra, vzpomínky a podkreslení fotoprojekce hudbou způsobily, že nejedno oko, především místních občanů, nezůstalo suché.

Nejmladší hasiči místního sboru předvedli všem návštěvníkům svůj požární útok a poté si při netradiční soutěži prišli na své také hasiči z Malinové, Všetat, Hřebečník i Krakova. Z netradičního požárního útoku pozadu, jehož součástí bylo mimo jiné pití piva, přávážení kolegy na kolečku slalomovou dráhou, či shazování plechovky kbelíkem vody, vyšli nakonec vítěžně zástupci místního sboru. Na druhém místě se umístnili kvůli nepřesné mušce v závěru útoku dobrovolní hasiči ze Všetat, s pohárem za 3. místo odcházelo smíšené družstvo hasičů z Hřebečník a poslední příčka patřila hasičům z Malinové, kteří přes nepřízeň osudu bojovali do posledního dechu.  Na samý závěr slavnostního odpoledne proběhla divácká soutěž v balení hadic. V nejmladší kategorii do 10 let se nejlépe umístila členka místního sboru Barbora Voláková a kategorii 11-14 let kralovala Karolína Šabatová. V kategorii dospělých se ukázaly dlouholeté zkušenosti s balením hadic na hasičských soutěžích. Vítězkou mezi ženami byla Pavla Staňková, nejlepším baličem hadic se stal Jaroslav Hladík. Oslavy byly zakončeny večerní zábavou, na které zahrála, stejně jako v průběhu celého odpoledne, kapela Kozojedská pětka.

I když připravy slavnostní soboty trvaly několik týdnů a samotná oslava jen jediný den, věříme, že hezké vzpomínky a zážitky zůstanou všem zúčastněným napořád.

dnes, sobota 27. 4. 2024
jasno 18 °C 3 °C