ivan trojanPražskému Realu uniklo prvenství až v penaltovém rozstřelu

17. července 2010

Hlavní organizátor turnaje Pavel Beneš dodržel své slovo z předešlého roku a letošní jubilejní 10. ročník krakovského fotbalového turnaje povýšil nad úroveň všech předchozích ročníků. Letošní turnaj byl obohacen o doprovodný program, soutěže pro děti a především fotbalový tým plný hvězd.

Sobotního fotbalového klání se účastnilo 8 týmů – Krakov, Krakovec, Malinová, Hvozd, Lubná, Petrovice, Jesenice a Real Top Praha. V barvách Realu nastoupily známé tváře televizních obrazovek a slavní fotbalisté. Divákům předvedli své fotbalové umění herci David SuchařípaIvan Trojan, bývalý fotbalista Tomáš Skuhravý, trenér Bohemians 1905 Pavel Hoftych, komentátor a bývalý fotbalista Josef Němec, sportovní komentátoři Robert Záruba, Jaromír BosákKarel Diviš, bývalý fotbalový brankář Juraj Šimurka, zpěvák a skladatel Ota Balage nebo brankář české futsalové reprezentace Jan Klíma. Pro hráče z ostatních týmů bylo zajisté velkou ctí změřit své síly s takovými osobnostmi a zážitek ze společných chvil strávených na hřišti s týmem Realu se povznesl i nad radost z vítězství.

Turnaj začal po ránu s malým zpožděním kvůli nepříznivému počasí a trval až do pozdních odpoledních hodin. Jednotlivé zápasy pořadatelé pro zpestření fotbalového dne proložili soutěžemi pro děti o zajímavé ceny a doprovodným programem. Po poledni vystoupili krakovští mladí hasiči a předvedli divákům štafetu CTIF a útok přípravky se džberovkou, na odpoledne byla připravena zajímavá ukázka modelů Letecko-modelářského klubu Rakovník a RC autoklubu Rakovník, před vyhlášením proběhla autogramiáda hráčů Real Top Praha a na samý konec turnaje vystoupila tříčlenná skupina Nightmares se svým freestylovým tanečním vystoupením.

Fotbalová mužstva byla rozlosována do dvou skupin, z nichž týmy na 2. místě ve skupině postupovaly do boje o bronz, mužstva na prvních místech ve skupině se potkala ve finále. O celkovém pořadí ostatních hůře umístěných týmů rozhodoval získaný počet bodů, poté skóre. Na posledním místě se umístil stejně jako vloni tým Malinové, sedmá příčka překvapivě patřila mužstvu AUTO-MOBI Jesenice, který se v předešlých ročnících umisťoval na nejvyšších postech, 6. místo připadlo na loňského vítěze turnaje, domácí družstvo Krakova a s pátým místem odjížděl tým Petrovic. Do boje o bronz postoupilo mužstvo Hvozda a Krakovce, který zaznamenal postupem ze skupiny svůj historický úspěch. Ze vzájemného duelu nakonec vzešlo vítězně 2:0 družstvo Hvozda. Finále přineslo zajímavou podívanou, protože se do něj bez jediného zaváhání probojoval favorizovaný tým Real Top Praha a Baník Lubná. Po uplynutí základní hrací doby byl stav nerozhodný 0:0, proto následovaly pokutové kopy, v nichž byli přesnější Lubenští a odnesli si tak pohár za 1. místo a velký putovní pohár, tým hvězd Real Top Praha skončil stříbrný.

Kromě cen pro jednotlivé týmy byly předány i individuální ceny. Nejlepším střelcem turnaje se se šesti vstřelenými brankami stal Ondřej Kozák z hvozdeckého mužstva, nejlepším hráčem byl vyhlášen Adam Trejbal z Lubné a trofej za nejlepšího brankáře si odnesl Lukáš Procházka z týmu Krakovce. Zvláštní cenu diváků Smolař turnaje převzal původní favorit, tým AUTO-MOBI Jesenice, sympaťákem turnaje se stal fotbalista Tomáš Skuhravý a nejlepšími fanoušky turnaje byli vyhlášeni Jan Majba a Jan Machek, klienti rakovnického Domova Ráček, který pro turnaj vyrobil ve své sociálně terapeutické dílně pamětní medaile. Sobota v Krakově nepatřila jen fotbalu, neboť turnaj měl charitativní charakter a jeho výtěžek putoval na dobročinné účely. Předseda sdružení Real Top Praha Alexandr Smita a zástupkyně Domova Ráček, o.p.s. Markéta Kovářová převzali z rukou krakovského starosty Bořka Švarce šek na 25 000 Kč. Finanční dar poputuje na konto Nadačního fondu dětské onkologie Krtek, Domova Ráček o.p.s a menší finanční částku obdrží i krakovští mladí hasiči na svoji činnost.

Závěrem je namístě poděkovat za kladné ohlasy divákům, kteří se nezalekli nevlídného ranního počasí a do Krakova jich dorazilo přes tři stovky, rozhodčím Antonínu Sýkorovi a Zdeňku Polívkovi, všem hráčům, Domovu Ráček, o.p.s. Rakovník za zhotovení krásných pamětních medailí a všem dobrovolníkům, kteří se na organizaci turnaje nemalou měrou podíleli.

V neposlední řadě také partnerům turnaje: Fond hejtmana Středočeského kraje MUDr. Davida Ratha, společnost Aquarius, s.r.o., inženýrské stavby Kladno, Poštovní spořitelna, obec Krakov, společnost Froněk s.r.o., dopravní služby, Copy Centrum Rakovník, Potraviny Alena BradáčováPohostinství Josef Horáček.